Podczas usuwania powietrza zużytego, następuje kontakt z wymiennikiem, który kumuluje ciepło i oddaje je strumieniowi świeżego powietrza nawiewanego.
Dzięki temu procesowi nie wychładzamy naszego domu. Zdolność rekuperatora do przekazania tej temperatury nazywamy efektywnością wymiany ciepła.
Oprócz wentylatorów i wymiennika ciepła rekuperator jest wyposażony w filtry powietrza, które zatrzymują pyły i brud które mogłyby dostać się do Twojego domu.
O jakości urządzenia decyduje jednak coś więcej.
W przypadku temperatur panujących zazwyczaj w pomieszczeniach mieszkalnych (18-26 stopni), aby czuć się dobrze we własnym domu należy utrzymywać wilgotność w granicach 40-70%.
Zbyt mała ilość powietrza wentylującego spowoduje wzrost wilgotności, które utrudnia parowanie wody/potu z człowieka oraz sprzyja rozwojowi bakterii i pleśni. Z drugiej strony wilgotność na poziomie poniżej 40% może spowodować wysuszanie śluzówki nosa i skóry, unoszenie się kurzu oraz innych zanieczyszczeń. W efekcie podrażniając nasze drogi oddechowe. Takie zjawisko występuje w standardowych rekuperatorach z wymiennikiem przeciwprądowym, które usuwają większość wody z powietrza, skraplając się i usuwając wodę do kanalizacji. Użytkownicy takiego systemu często są zmuszeni w trakcie eksploatacji do instalacji dodatkowych urządzeń nawilżających.
wymiana wilgoci
Wg użytkowników wentylacji mechanicznej, suche powietrze zimą jest jedną z najbardziej uciążliwych cech posiadania zamkniętego obiegu powietrza w domach energooszczędnych i pasywnych. Dzięki passivo ultraKompakt utrzymasz optymalną 40-50% wilgotność w swoim domu i to w standardzie!
wymiennik nie zamarznie
… i to bez nagrzewnicy wstępnej, która zmniejsza efektywność wymiany ciepła!
nie trzeba doprowadzać instalacji kanalizacji
ponieważ wilgoć jest oddawana do strumienia nawiewanego, nie istnieje ryzyko zalania rekuperatora
niskie straty ciśnienia
przepływ powietrza przez wymiennik obrotowy odbywa się w linii prostej, dzięki czemu powietrze wytraca mniej energii niż w przypadku przepływu przez wymiennik przeciwprądowy.
Do pomieszczeń przenikają zapachy i zużyte powietrze
Mieszanie się powietrza w wymienniku jest znikome, średnio tylko 3-5%, co nie wpływa na parametry powietrza.
Silnik do wymiennika obrotowego pobiera dużo prądu.
Użyty silnik do napędzania rotora ma moc 25W- to 3krotnie mniej niż pobierają żarówki led do oświetlenia salonu o powierzchni 15m2!
Awaryjność wymiennika
Wymiennik obrotowy wprawia w ruch pasek klinowy, którego serwis sprowadza się do bardzo łatwego sprawdzenia naciągu.
Montaż
Materiał
Trudność montażu
Główna zaleta
Koszt instalacji
Czyszczenie, eksploatacja
Wygłuszenie instalacji
Warunki przepływu powietrza
Niepalność
Wybór lokalizacji zależy od wielu czynników, m.in: